Format linków partnerskich

Ostatnio dostałem e-maila z pytaniem, dlaczego linki partnerskie są takie dziwne, więc postanowiłem wyjaśnić jak to wszystko wygląda "od kuchni".

Linki partnerskie zawierają w sobie ID partnera. W linkach nie ma loginu partnera. Oto ogólny format linka partnerskiego:

http://serwis/gpw/id_partnera, id_kampanii/ewentualny_adres_podstrony

gdzie:

  • gpw - to nazwa wirtualnego katalogu, który mówi serwerowi: jeśli po domenie jest ciąg znaków gpw to znaczy, że jest to link partnerski i należy "go obsłużyć". Dlaczego jest taka dziwna nazwa? Bo gpw to skrót od giełda papierów wartościowych. Jak widzisz w ofercie są produkty giełdowe więc ten skrót jest bardziej naturalny od jakiegoś pol, polecający, aff, partner itp. (są mniejsze szanse, że osoba widząca taki link pomyśli, że to link partnerski, dzięki czemu złośliwie nie usunie partnerskiej końcówki)
  • serwis to serwis, który promujesz (w chwili obecnej StrefaInwestorow.pl lub SIndicator.net).
  • id_partnera - to twój numeryczny ID partnera, po którym system rozpozna, że klient przyszedł z Twojego polecenia
  • id_kampanii - to numeryczny ID kampanii (możesz tworzyć dowolną ilość kampanii, aby np. porównać, które mailingi są skuteczniejsze)
  • ewentualny_adres_podstrony - jeśli nie chcesz kierować klienta na stronę główną to dodajesz tutaj adres podstrony. Przykładowo chcąc skierować klienta na podstronę http://strefainwestorow.pl/artykuly/ekonomia/zloto_i_swoboda_gospodarcza wpisujesz pogrubiony człon, który zaznaczyłem.

Oto kilka przykładów:

  • http://strefainwestorow.pl/gpw/1 - link prowadzący do głównej strony serwisu StrefaInwestorow. Jest zawarte ID partnera nr 1. Brak ID kampanii
  • http://strefainwestorow.pl/gpw/1,5 - link prowadzący do strony głównej serwisu StrefaInwestorow. Jest zawarte ID partnera nr 1, a także ID kampanii: 5
  • http://strefainwestorow.pl/gpw/1/artykuly/srednie_ruchome - link prowadzący do strony http://strefainwestorow.pl/artykuly/srednie_ruchome. Jest zawarte ID partnera nr 1, a także ID kampanii 5
  • http://strefainwestorow.pl/gpw/1/artykuly/srednie_ruchome - link prowadzący do strony http://strefainwestorow.pl/artykuly/srednie_ruchome. Jest zawarte ID partnera nr 1, a brak ID kampanii.

Analogicznie wygląda sytuacja z linkiem do serwisu SIndicator.net

A odnośnie polecania Programu Partnerskiego, tutaj sprawa jest prostsza - bo system nie pozwala na przekierowanie na podstornę, ani na dodanie ID kampanii, więc link ma bardzo prosty format: http://www.goldengroup.pl/gg/Twoje_numeryczne_id_partnera/

Oczywiście nie musisz pamiętać tego wszystkiego, gdyż masz do dyspozycji wygodny generator linków partnerskich!